Telefon: +48 22 628 55 85  

20.06.2018 Debata "Globalizacja. Koniec czy nowy początek?"

W dniu 20 czerwca 2018 roku w Domu Innowacji Społecznych "Marzyciele i Rzemieślnicy" w Warszawie (ul. Bracka 25, III piętro) odbyła się debata poświęcona globalizacji.

Czy globalizacja ma przyszłość? Czy należy przywrócić ją polityce? Jakie jest miejsce państwa w procesie globalizacji? Czy Polska powinna płynąć w nurcie globalizmu, czy raczej skupić się na interesach lokalnych?

W debacie wzięli udział:

  • prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP)
  • Marek Tatała (Forum Odpowiedzialnego Rozwoju)
  • Stefan Sękowski (Nowa Konfederacja)
  • Bogusław Bławat (Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowy Instytut Badawczy)
  • Olaf Osica (Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości)

Dyskusję poprowadził Piotr Witwicki (Rzeczpospolita). Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowy Instytut Badawczy był partnerem merytorycznym debaty.

Zdaniem Marka Tatały z Forum Obywatelskiego Rozwoju nie ma czegoś takiego jak kryzys globalizacji. Globalizacja to nie tylko postęp gospodarczy, lecz zbliżenie między ludźmi na świecie i poszerzenie demokracji. Prof. Andrzej Zybertowicz traktuje prezydenturę Donalda Trumpa jako konsekwencję globalizacji: Część amerykańskiego społeczeństwa poczuła się przez nią zagrożona. Inaczej by nie głosowała na tak egzotyczną kandydaturę.

Olaf Osica z Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości zwracał uwagę, że globalizacja ma kilka wymiarów: Inaczej to wygląda w kulturze, polityce czy gospodarce. Może zastanówmy się nad zjawiskiem globalizacji w kontekście suwerenności. Moim zdaniem, to możliwość kształtowania i wpływania na świat.

Z jeszcze innej perspektywy podchodził do problemu Bogusław Bławat, dyrektor IBRKK-PIB: Globalizacja próbuje zminimalizować straty z tego, co posiadamy na rzecz zasobów miękkich, opartych o technologię. Wojny celne są naiwnością. Nic z tego nie wynika, ale można to tłumaczyć jakimś punktowym testem, której logiki jeszcze nie znamy.

Zapraszamy do wydarzenia na Facebooku.